Logistyka firm kurierskich – jak to się dzieje, że paczka dociera tak szybko?

Najlepsze sklepy internetowe są w stanie dostarczyć paczkę w czasie poniżej 8 godzin. Dla wielu klientów ten fakt jest wciąż zdumiewający. Jak to się dzieje, że paczka jest w stanie w tak krótkim czasie dotrzeć do klienta? Zaraz odpowiemy na to pytanie. Zwrócimy też uwagę na kilka kluczowych warunków, które muszą zostać spełnione, aby paczka szybko dotarła na miejsce.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, na pewno zależy Ci na tym, aby logistyka w Twoim sklepie działała bez zarzutu. Jednym z jej elementów jest szybkie dostarczanie zamówionych produktów. Do niedawna takim pożądanym standardem był czas do 24h. Dzisiaj świat e-commerce przyspiesza i klienci oczekują dostawy tego samego dnia, a najlepiej w czasie krótszym niż 8h. Takie opinie potwierdza niedawne badanie polskiego rynku e-commerce przeprowadzone przez firmę Gemius:

Co ciekawe, jeszcze w zeszłym roku, klienci byli bardziej „wyrozumiali” i czas dostarczenia paczki do 24 godzin cieszył się uznaniem 44% klientów. Ale to już przeszłość, teraz taki czas zadowala jedynie 29% badanych. Pojawia się pytanie, jak firmy kurierskie są w stanie tak szybko dostarczyć paczkę?

Jak to się dzieje, że paczka tak szybko dociera do klienta?

Przede wszystkim podkreślmy, że paczka nie zawsze trafia do klienta w krótkim czasie. Aby było to możliwe w czasie poniżej 12 godzin, należy spełnić szereg warunków, zarówno po stronie sklepu, jak i kupującego. Zaraz powiemy o tym nieco więcej. Ekspresowa dostawa jest możliwa przede wszystkim dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze transportowej. Największe firmy kurierskie mają do dyspozycji tysiące oddziałów, magazynów, pojazdów i pracowników. Wszystko to współdziała niczym dobrze naoliwiona maszyna. 

Zobacz na przykład, jak to wygląda w przypadku firmy DPD, jednego z największych przewoźników w Europie. Firma ta ma do dyspozycji:

  • prawie 100,000 kurierów,
  • ponad 58,000 punktów odbioru przesyłki,
  • oddziały w 43 państwach.

W rezultacie paczka przekazana kurierowi dzisiaj może w niektórych państwach trafić do klienta nawet jutro rano. Na tym polu jeszcze lepiej radzą sobie kurierzy lokalni. W Polsce usługę ekspresowej dostawy świadczy na przykład firma X-Press CouriersCityCouriers, a nawet inPost i UPS. W niektórych sytuacjach firmy te umożliwiają dostawę tego samego dnia roboczego., która umożliwia dostawę tego samego dnia roboczego.

Jednak, jak już wspomnieliśmy, aby było to możliwe, należy spełnić kilka wymagań.

CO ZROBIĆ, ABY PACZKA SZYBKO DOTARŁA DO KLIENTA?

Przede wszystkim, musisz zatroszczyć się o sprawny system pakowania i przekazywania przesyłek. Im szybciej Twoja paczka będzie gotowa, tym szybciej przekażesz ją kurierowi, a ten – odbiorcy. Aby przyspieszyć proces przygotowywania zamówień do wysyłki, warto skorzystać z platformy udostępnianej przez Way2Send. Z tą platformą możesz łatwo znaleźć właściwy towar w magazynie, zamówić kuriera, spakować paczkę i przygotować list przewozowy. Twój sklep może zaoszczędzić w ten sposób masę czasu.

Po drugie, ważne jest, jaką trasę ma pokonać paczka. Niestety raczej nie ma co liczyć, że paczka wysłana z Zakopanego do Kołobrzegu dotrze tego samego dnia. Ekspresowa dostawa jest najczęściej możliwa w obrębie największych polskich miast i aglomeracji.  W listopadzie zeszłego roku grupa CCC poinformowała o nowej usłudze, zakładającej dostawę paczki do klienta w ciągu zaledwie 60 minut od złożenia zamówienia. Obecnie usługa jest dostępna w Warszawie, ale wkrótce ma zostać rozwinięta na kolejne duże miasta.

Ostatnia kwestia, którą warto podkreślić to czas nadania paczki. Im szybciej zamówienie „wyjdzie” z Twojego sklepu, tym szybciej trafi do klienta. W przypadku zamówień wysłanych do południa możliwe jest dostarczenie tego samego dnia roboczego. Odbiór zamówienia przez kuriera po godzinie 16:00 skutkuje dostarczeniem najwcześniej kolejnego dnia roboczego.

Podsumujmy krótko. Jeśli chcesz zaoferować klientom krótki czas dostawy, zadbaj o:

  1. Sprawny system przygotowywania zamówień.
  2. Współpracę z przewoźnikiem, który umożliwia wysyłki ekspresowe.
  3. Jak najwcześniejsze przygotowywanie i wydawanie paczek. 
Gotowi na współpracę?
W Way2Send dostosowujemy się do Twoich potrzeb i procesów, dzięki czemu Twoja codzienna praca staje się zautomatyzowana, zoptymalizowana i bez błędów.
ZACZYNAMY?

KONTAKT

Way2Send Sp. z o.o.
ul. Bernardyńska 16a/U1
02-904 Warszawa
NIP: 9182162309
Regon: 061622330
KRS: 0000485721
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram