Trendy e-commerce 2024 [Google SGE]

Jak można się domyślić, w 2024 roku to przede wszystkim sztuczna inteligencja i oparte na niej rozwiązania będzie dominować w e-commerce i kształtować to, w jaki sposób sklepy internetowe promują swoje produkty i komunikują się z klientami. Jedna z najważniejszych zmian to zapowiedziana niedawno aktualizacja Google SGE. Co ona oznacza dla Twojego e-sklepu? I jakich jeszcze trendów należy wypatrywać w 2024 roku?

Zaczynamy od Google SGE. W skrócie Google powoli wprowadza odpowiedzi na zapytania wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Pierwsze sygnały wskazują, że już niedłgo Google będzie wyświetlać część wyników w formie odpowiedzi na dane zapytanie (wygenerowanej przez AI), a część w formie linków organicznych i reklam – tak jak teraz.

I chociaż Google SGE jest wciąż w fazie testów i nawet nie odbywają się, póki co, testy w języku polskim, to można się spodziewać, że prędzej czy później SGE, czyli Search Generative Experience zawita także nad Wisłę. I warto już teraz się na to przygotować, bowiem przyda się nowe podejście do komunikacji i marketingu.

Co Google SGE oznacza dla sklepów internetowych?

Po pierwsze, zwróć uwagę na ten screen opublikowany przez serwis PracticalE-commerce.com:

Źródło: https://www.practicalecommerce.com/how-googles-ai-search-could-impact-ecommerce

To fragment odpowiedzi wygenerowanej przez AI w reakcji na zapytanie produktowe „wireless headphones”, czyli słuchawki bezprzewodowe. Wynika z niego, że sztuczna inteligencja Google będzie mogła nie tylko opowiadać na pytania zadane przez użytkowników Google, ale także rekomendować konkretne produkty, które i tutaj uwaga – AI uzna za najlepsze. Brzmi szokująco? Może tak być, ale trzeba pamiętać, że AI podejmuje te decyzje (a więc także rekomendacje produktowe) na bazie tego, co jest dla niej dostępne, czyli na bazie testów i recenzji produktowych.

Co to oznacza dla właścicieli sklepów internetowych? Że już dzisiaj warto zadbać o UGC, czyli user-generated content – treści tworzone przez użytkowników. Twoją rolą jest, aby na każdym kroku zachęcać klientów, aby pozostawiali wyczerpujące recenzje produktowe w Twoim e-sklepie. I nie, prawdopodobnie recenzja „te słuchawki są super” nie będzie warta w „oczach” AI Google tyle samo co wyczerpująca odpowiedź poruszająca różne aspekty danego produktu.

Warto zatem zachęcać klientów, aby publikowali przynajmniej kilkuzdaniowe recenzje. Dobrym pomysłem może być podzielenie sekcji z opiniami na różne aspekty danego produktu, tak jak to robi np. Komputronik.pl:

Źródło: https://komputronik.pl

Zwróć uwagę, że klienci oprócz tego, że mogą ocenić jakość wykonania i funkcjonalność i są też dodatkowo zachęcani do napisania wyczerpującej opinii w ramach programu Wartościowa Opinia. To może być dobry sposób na przekonanie klientów, żeby napisali więcej niż dwa słowa. 

A jeśli będziesz mieć w swoim sklepie dużo takich wartościowych opinii, jest duża szansa, że ułatwi to ich pozycjonowanie w wynikach wygenerowanych przez sztuczną inteligencję (które, jeszcze raz to podkreślmy, prawdopodobnie znajdą się PONAD wynikami organicznymi).

Po drugie, sklepy internetowe powinny zadbać, aby mieć jak najbardziej wyczerpujące opisy produktów ze zdjęciami, video, parametrami, opiniami klientów i wszelkimi dodatkowymi informacjami. Zadbaj o to, aby wszystkie te informacje znalazły się także w Twoim Google Merchant Center, co może też pomóc w „nowym SEO produktowym” napędzanym przez sztuczną inteligencję.

Na jakie jeszcze trendy e-przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę?

Wiele trendów funkcjonuje w przestrzeni e-commerce od jakiegoś czasu i nadal warto zwracać na nie uwagę. oto najważniejsze trendy:

OMNICHANNEL

Zadbaj o dobrą widoczność swojego e-sklepu w różnych kanałach komunikacyjnych. Możesz do tego celu wykorzystać:

  • własny sklep internetowy,
  • marketplace,
  • social media,
  • aplikację mobilną,
  • a nawet sklepy stacjonarne.

 

Chodzi o to, aby być ze swoją ofertą w jak największej liczbie miejsc, tak aby klienci mogli łatwo Cię znaleźć i równie łatwo złożyć zamówienie. Jeśli interesuje Cię ten temat, poczytaj więcej o omnichannel na naszym blogu

SUSTAINABILITY

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na rozwiązania eko w e-commerce. Sprzedaż produktów przyjaznych środowisku, opakowania wielokrotnego użytku i biodegradowalne wypełniacze to rozwiązania, które można stosunkowo łatwo wdrożyć i w ten sposób budować wizerunek sklepu przyjaznego środowisku. Podkreślaj w komunikacji z klientami, że zależy Ci na naszej planecie i co robisz, żeby zminimalizować wpływ swojego biznesu na naturę. Nie musi to być nic wyszukanego, zobacz np. jak robi to sklep YourKaya.pl:

Źródło: https://yourkaya.pl/

HIPER-PERSONALIZACJA

Dzisiaj samo powitanie „Hej, Olu!” na stronie lub w e-mailu to za mało. Klienci oczekują, że będziesz znał ich potrzeby i zainteresowania. Dlatego warto wdrożyć rozwiązania personalizujące komunikację z klientem (często są one oparte na sztucznej inteligencji) – od tego, jakie produkty wyświetlają się danemu klientowi, aż po to, co widzi w newsletterach z Twojego sklepu.

Hiper-personalizacja wymaga trochę pracy i inwestycji, może się bowiem okazać konieczne wdrożenie nowych rozwiązań, ale takie podejście do obsługi klienta pomoże Ci zwiększać sprzedaż poprzez trafne rekomendacje produktowe i remarketing.

SUBSKRYPCJE

To stosunkowo ciekawy pomysł na e-commerce, który w Polsce jeszcze nie rozwinął się na dobre. Subscription commerce to model subskrypcyjny, w którym klient zobowiązuje się do regularnego zamawiania określonych produktów. Jakiś czas temu Allegro miało taką usługę, ale nie jest ona już dostępna. Jeśli sprzedajesz produkty, których klienci potrzebują regularnie i często, być może subscription commerce jest dobrym rozwiązaniem. Warto przeprowadzić krótką ankietę wśród klientów, czy są zainteresowani takim rozwiązaniem.

Mając taką usługę, możesz poprawić stabilność swojego e-biznesu, bo wiesz, że przynajmniej część klientów zamawia z miesiąca na miesiąc. 

MARKA OSOBISTA

W dzisiejszych czasach ludzie kupują chętniej od osób, które znają i którym ufają. Dotyczy to także e-handlu. Silna marka osobista eksperta-doradcy, który nie tylko sprzedaje towary, ale także pomaga klientom i doradza im, może zjednać Ci wielu nowych klientów. Tutaj dobrym przykładem jest sklep MonikaKaminska.com, który powstał z zamiłowania właścicielki do naturalnych materiałów (wspomniany przez nas trend sustainability). Sklep MonikaKaminska.com zaczynał jako blog modowy i jest w dużej mierze zbudowany na marce osobistej właścicieli (nawet nazwa sklepu na to wskazuje).

Źródło: https://monikakaminska.com/

Być może warto pomyśleć o rozwoju e-biznesu w takim kierunku?

PROGRAMY LOJALNOŚCIOWE

To ostatni trend, który chcemy poruszyć. Stworzenie programu lojalnościowego wcale nie musi być drogie lub trudne, a może dać Ci przepustkę do większej lojalności klientów i większych zarobków. Klienci chętniej bowiem kupują, gdy mają możliwość zbierać w ten sposób punkty, które mogą następnie wymienić na darmową dostawę lub inne benefity. Znajdziesz na rynku firmy, które specjalizują się we wdrażaniu programów lojalnościowych, np. opartych na prostej aplikacji mobilnej. Taki program pomoże Ci zbudować wizerunek nowoczesnego sklepu, któremu zależy, aby klienci byli zadowoleni i często wracali.

Podsumowanie

E-commerce nie przestaje dynamicznie się rozwijać. W Polsce działa już ponad 60 tysięcy sklepów internetowych. Konkurencja jest zażarta, a oczekiwania klientów niemałe. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz nadążać za bieżącymi trendami i wdrażać nowe rozwiązania, które pozwolą Ci utrzymać skuteczny marketing i obsługę klienta.

Jednym z aspektów skutecznej obsługi klienta jest sprawna realizacja zamówień. I właśnie po to powstał system Way2Send. To kompleksowa platforma logistyczna, która pomoże Ci zarządzać zamówieniami, przesyłkami i zwrotami. Oszczędzi Ci dużo czasu i zminimalizuje ryzyko pomyłek.

Zapraszamy Cię na darmowe spotkanie, w trakcie którego pokażemy Ci, jak Way2Send może pomóc prowadzić Ci biznes e-commerce. Wystarczy, że wypełnisz ten krótki formularz kontaktowy. Do zobaczenia!

Gotowi na współpracę?
W Way2Send dostosowujemy się do Twoich potrzeb i procesów, dzięki czemu Twoja codzienna praca staje się zautomatyzowana, zoptymalizowana i bez błędów.
ZACZYNAMY?

KONTAKT

Way2Send Sp. z o.o.
ul. Bernardyńska 16a/U1
02-904 Warszawa
NIP: 9182162309
Regon: 061622330
KRS: 0000485721
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram