Automatyzacja w logistyce: Przyszłość robotów i dronów w dostawach

Branża logistyczna coraz częściej wykorzystuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, które opierają się na automatyzacji, robotyzacji i sztucznej inteligencji. W efekcie firmy logistyczne i handlowe mogą pracować sprawniej i szybciej realizować zamówienia. Rozwiązania, które już funkcjonują, obejmują roboty, pojazdy autonomiczne i zaawansowane narzędzia dla pracowników (tzw. wearables). Zobaczmy, jak te rozwiązania kształtują przyszłość dostaw i logistyki już teraz.

 

Inteligentne rozwiązania sprawiają, że w branży logistycznej pracownicy wykonują nieco mniej pracy, a duża część pracy fizycznej jest zautomatyzowana przy pomocy robotów i pojazdów autonomicznych. Z drugiej strony, pracownicy mogą korzystać z tzw. wearables, czyli niewielkich urządzeń, które pracownik stale nosi przy sobie (lub na sobie). Zacznijmy od robotów.

 

Roboty w logistyce

Tutaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami takich robotów. Po pierwsze, mamy tzw. roboty przemysłowe – to urządzenia, które zastępują pracę ręczną. Dla przykładu są to różnego rodzaju mechanizmy podnoszące i przenoszące towary. Po drugie, do dyspozycji firm logistycznych są tzw. coboty, czyli roboty współpracujące, które towarzyszą pracownikom i odciążają ich w pracy.

 

Dla firm logistycznych szczególnie ważne są roboty i pojazdy przemysłowe. I tutaj chcemy ci pokazać przykład rozwiązania wdrożonego przez firmę Kiva Systems (obecnie Amazon Robotics, firma wykorzystuje te roboty na potrzeby swoich magazynów fulfillmentowych). Tradycyjnie towary są przemieszczane w centrum dystrybucyjnym za pomocą systemu przenośników lub maszyn obsługiwanych przez człowieka (np. wózki widłowe). Roboty Kiva usprawniają ten proces – wykorzystują „mobilne jednostki magazynowe”, które poruszają się po magazynie i rozpoznają właściwe towary/sekcje przy pomocy kodów kreskowych lub kodów QR. Dodatkowo roboty Kiva są wyposażone w czujniki chroniące przed kolizjami.

 

Gdy robot dotrze do właściwego miejsca, wsuwa się pod właściwą paletę/paczkę i podnosi ją z ziemi i przenosi do operatora lub innego pracownika magazynowego, który przejmuje towar. Jak donosi Wikipedia[1], większe modele Kiva Systems są w stanie podnieść nawet ładunek o wadze do 1400 kilogramów!

 

System stworzony przez Kiva Systems jest uważany za znacznie bardziej wydajny i dokładny niż tradycyjna metoda, w której pracownicy przemieszczają się po magazynie, lokalizując i zbierając przedmioty.

 


Pojazdy autonomiczne w logistyce

to drugi ważny trend we współczesnej logistyce. Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówienia już funkcjonują w różnych miejscach na świecie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jednym z najbardziej znanych rozwiązań tego typu jest Amazon Scout. Firma testuje niewielkie pojazdy autonomiczne, które są w stanie przewieźć kilka paczek naraz. Są one wyposażone w technologię geolokalizacyjną, co umożliwia im odnalezienie właściwego adresu docelowego. Pojazd Amazona podjeżdża pod wskazany adres i informuje klienta, że jest pod domem. Klient wychodzi i samodzielnie odbiera paczkę.

 


Amazon zapewnia, że pojazdy zostały zaprojektowane tak, aby mogły bezpiecznie i sprawnie poruszać się pośród zwierząt domowych, pieszych i innych „przeszkód” na swojej drodze.

 

Starship Technologies

Amazon nie jest jedyną firmą, która testuje takie rozwiązanie. Starship Technolgies ma bardzo podobny pomysł – firma rozpoczęła działalność w 2014 roku i od tego czasu zrealizowała ponad 1 000 000 autonomicznych dostaw! Pojazdy Starship, podobnie jak te Amazona, mogą poruszać się wśród ludzi i przestrzeni publicznych bez kierowcy. Nawet wyglądają podobnie! Pojazdy Starship działają głównie na uniwersytetach i kampusach, ale bardzo prawdopodobne jest, że zostaną niedługo wdrożone także w innych lokalizacjach.

 

 

Waymo Via

To nie wszystko, jeśli chodzi o pojazdy autonomiczne. Są firmy, które testują pojazdy autonomiczne na znacznie większą skalę – w postaci tirów i ciężarówek, które są w stanie przewozić tony towarów bez udziału człowieka. Jedną z takich firm jest Waymo, chociaż należy podkreślić, że ten projekt obecnie nie jest głównym kierunkiem rozwoju firmy (Waymo skupia się na przewozach pasażerskich). W 2017 roku Waymo rozpoczęło testowanie swojej technologii w ciężarówkach w Arizonie i Kalifornii. Rok później firma upubliczniła swoje ambicje w zakresie transportu ciężarowego i uruchomiła pilotaż w Atlancie, wykorzystując ciężarówki wyposażone w system autonomicznej jazdy do przewozu ładunków. Firma rozszerzyła swoją działalność także na Teksas. Doszło nawet do nawiązania współpracy z takimi przewoźnikami, jak Uber Freight, UPS, JB Hunt i Ryder[2]. Obecnie jednak, jak wspomnieliśmy, program nie jest rozwijany, co nie oznacza, że w przyszłości ten pomysł nie zostanie przywrócony do życia.

 

Źródło: https://techcrunch.com/2023/07/26/waymo-puts-the-brakes-on-self-driving-trucks-program/

 

Wearables

To ostatni ciekawy trend technologiczny, o których chcemy wspomnieć. Wearables można przetłumaczyć na polski jako „urządzenia ubieralne”. To niewielkie urządzenia, które pomagają pracownikom magazynowym w ich codziennej pracy. Przykłady takich urządzeń to:

  • inteligentne okulary z wyświetlaczami przekazującymi ważne informacje,
  • słuchawki podpowiadające pracownikowi, gdzie się udać lub gdzie znajduje się określony towar,
  • inteligentne rękawice z czytnikami kodów kresowych także służące do lokalizacji właściwych towarów.

 

Wearables mogą być zintegrowane z innymi urządzeniami (np. smartfonami) lub systemami magazynowymi, aby zagwarantować ich pełną użyteczność w pracy. jedną z firm, które rozwijają tę technologię, jest Samsung. Firma ma w ofercie rękawice do skanowania kodów kreskowych, które są zintegrowane ze smartfonem. W efekcie pracownik nie musi za każdym razem wyciągać smartfona z kieszeni – może skanować i przenosić towar praktycznie w ten samym czasie.

 

Źródło: https://insights.samsung.com/2015/09/30/wearable-barcode-scanner-delivers-transportation-efficiency/

 

Oto inny przykład – inteligentne okulary Google Glasses. Choć rozwiązanie nie zyskało wielkiej popularności wśród użytkowników indywidualnych, to dobrze sprawdza się w pracy magazynowej. Okulary Google pomagają w codziennej pracy magazynierów i pomagają w lokalizowaniu właściwych paczek. Jedną z firm logistycznych, które wykorzystują tę technologię w swojej pracy jest DB Schenker:

 


Podsumowanie

Magazyny przyszłości są zrobotyzowane i zautomatyzowane. Pracowników fizycznych jest mniej i pełnią głównie funkcje nadzorcze, aby zagwarantować prawidłową realizację wszystkich zamówień. I choć pełna automatyzacja logistyki jest jeszcze kwestią przyszłości, to już dzisiaj możesz usprawnić pracę w swoim magazynie (podobnie jak realizację zamówień). Potrzebujesz do tego celu sprawdzonego narzędzia do zarządzania magazynem – Way2Send. Jeśli chcesz zobaczyć, jak nasz system działa w praktyce, zapraszamy cię na darmowe spotkanie z naszym zespołem!

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Robotics

[2] https://techcrunch.com/2023/07/26/waymo-puts-the-brakes-on-self-driving-trucks-program/

Gotowi na współpracę?
W Way2Send dostosowujemy się do Twoich potrzeb i procesów, dzięki czemu Twoja codzienna praca staje się zautomatyzowana, zoptymalizowana i bez błędów.
ZACZYNAMY?

KONTAKT

Way2Send Sp. z o.o.
ul. Bernardyńska 16a/U1
02-904 Warszawa
NIP: 9182162309
Regon: 061622330
KRS: 0000485721
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram