Blockchain w logistyce: jak działa, do czego można go wykorzystać?

Blockchain to technologia, która wprowadza nową jakość i poziom zabezpieczeń w wielu sektorach, nie wyłączając logistyki. Firmy logistyczne, handlowe i producenci towarów coraz chętniej wykorzystują blockchain, aby zapewnić przejrzystość i bezpieczeństwo operacji, nie tylko logistycznych, ale również produkcyjnych. Jak można wykorzystać blockchain do ulepszenia logistyki i łańcuchów dostaw? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź!

Zanim przejdziemy do konkretów, ważne jest, aby prawidłowo wyjaśnić, czym tak naprawdę jest blockchain. Zadając to pytanie w sieci, można przeczytać dziesiątki (jeśli nie setki) różnych odpowiedzi.

Czym jest blockchain?

Wiele osób kojarzy tę technologię przede wszystkim z kryptowalutami i słusznie, bo właśnie tutaj ta technologia jest szeroko wykorzystywana. Ale zastosowania blockchain wykraczają poza ten obszar i mogą znaleźć zastosowania praktycznie wszędzie.

Blockchain to swego rodzaju rejestr, który umożliwia przechowywanie i przesyłanie danych w sposób zdecentralizowany, bezpieczny i ciągły. W praktyce ta technologia pozwala zapisywać dane (na przykład dotyczące transakcji, produkcji lub tras transportu) w postaci kolejnych bloków połączonych chronologicznie w łańcuch (stąd angielska nazwa blockchain, czyli po prostu łańcuch bloków).

Każdy użytkownik biorący udział w danej transakcji lub procesie logistycznym ma dostęp do kopii pełnej bazy danych, jaka jest przechowywana w danym łańcuchu. Dzięki temu rozwiązaniu dane (i ich przepływ) są rozproszone i zdecentralizowane, a co za tym idzie – znacznie bezpieczniejsze w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, które są podatne na zniekształcenia i błędy ludzkie.

NA CZYM POLEGA KORZYŚĆ Z WYKORZYSTYWANIA BLOCKCHAIN?

Blockchain usuwa różnego rodzaju przeszkody i zwiększa transparentność produktów, procesów produkcyjnych, transakcji handlowych i procesów logistycznych. Stąd coraz częstsze zastosowanie tej technologii w branży retail.

Większa przejrzystość jest osiągana dzięki współdzielonemu, niezmiennemu rejestrowi danych, który umożliwia firmom i klientom budowania pełnej transparentności. Innymi słowy, firmy handlowe, produkcyjne i logistyczne mogą – z pomocą blockchain – udowodnić w sposób niebudzący wątpliwości, że stosują się do swoich procesów i procedur.

Blockchain i zrównoważony handel

Dla wielu konsumentów niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, że kupują produkty przyjazne dla środowiska, produkowane z myślą o zrównoważonym rozwoju. Nie bez powodu widzimy czasami na produktach naklejki „100% eko”. Blockchain eliminuje potrzebę takich naklejek i daje znacznie lepszy wgląd w to, co dzieje się z produktem, zanim trafi on do sklepu.

Tutaj tak naprawdę potrzebne są dwie technologie:

  • Blockchain, która zapisze i przekaże ważne informacje w niezmieniony i bezpieczny sposób.
  • Internet rzeczy (IoT), czyli technologia, która umożliwia pomiar różnego rodzaju parametrów za pomocą niewielkich czujników zainstalowanych w różnych miejscach w fabrykach, a nawet na farmach.

Oto przykład – czujniki IoT mogą być zainstalowane w sadzie, gdzie stale monitorują, czy poziom nawadniania plantacji lub zawartość minerałów w glebie gwarantują, że sprzedawane później owoce będą zdrowe i wysokiej jakości. Gdy te informacje zostaną zebrane przez IoT, mogą one następnie zostać przekazane do odpowiednich organów, dystrybutorów, a nawet klientów końcowych za pomocą blockchain!

Pełny obraz produkcji i historii produktu – od surowców po dostawę – nie tylko buduje zaufanie do marki, ale także przyczynia się do budowania zrównoważonego handlu, gdzie producenci i sprzedawcy troszczą się nie tylko o masową produkcję w niskiej cenie, ale zwracają także uwagę na środowisko i zrównoważone procesy produkcyjne.

Golden State Foods: Blockchain w produkcji i logistyce produktów z wołowiny

Jakiś czas temu IBM pokazało na swojej stronie case study Golden State Foods. To amerykańska firma, która każdego roku produkuje setki milionów produktów z wołowiny (głównie hamburgerów), które są następnie dystrybuowane do odbiorców w całych Stanach Zjednoczonych.

Firmie bardzo zależało na tym, aby pokazać w sposób transparentny, że produkty, które wysyłają do odbiorców, są świeże. Dlatego GSF zdecydowało się na wdrożenie technologii blockchain. Firma zainstalowała czujniki RFID w centrum dystrybucyjnym, które automatycznie rejestrują i przekazują informacje zgromadzone w całym łańcuchu dostaw. Wszystko można sprawdzić za pomocą dedykowanego narzędzia online, które na bieżąco informuje, gdzie trafiły przesyłki, w jakiej temperaturze były przechowywane i jaki jest ich okres przydatności do spożycia.

 

Blockchain poprawia efektywność łańcucha dostaw

Do tej pory powiedzieliśmy, jak blockchain przyczynia się do transparentności i zrównoważonego podejścia do produkcji i transportu towarów, ale prawda jest taka, że blockchain może także znacząco poprawić efektywność łańcucha dostaw.

Tutaj należy wspomnieć o dwóch ważnych kwestiach:

Smart contracts

Termin też można oddać po polsku jako inteligentne kontrakty. To swego rodzaju „samowykonujące” się umowy, które automatycznie uruchamiają określone działania po spełnieniu określonych warunków. W logistyce, smart contracts mogą być wykorzystane, aby automatycznie uruchamiać płatność, gdy tylko dostawa dotrze do miejsca docelowego. Skraca to czas potrzebny na dokończenie procesu i ręczną płatność. Eliminuje też ryzyko błędów ludzkich i przeoczeń.

Lepsza współpraca między poszczególnymi firmami

Blockchain pozwala na lepszą współpracę i koordynację między różnymi uczestnikami łańcucha dostaw. Dzięki zdecentralizowanej naturze tej technologii wszyscy uczestnicy mają dostęp do tych samych niezmienionych danych w czasie rzeczywistym. To umożliwia lepszą koordynację działań, szybsze reagowanie na zmiany i problemy oraz optymalizację realizowanych procesów.

Znowu posłużmy się krótkim przykładem – w przypadku opóźnień w dostawie surowców, producenci mogą natychmiast dostosować swoje plany produkcyjne do nowej sytuacji, minimalizując w ten sposób przestój w produkcji. Dzięki temu łańcuch dostaw staje się bardziej elastyczny i odporny na nieprzewidziane zmiany na rynku.

 

Podsumowanie

Blockchain może być ważnym elementem przyszłych procesów produkcyjnych i logistycznych. Ta technologia umożliwia śledzenie i przekazywanie niezmienionych danych w ramach nawet rozbudowanych i międzynarodowych łańcuchów dostaw. W ten sposób przyczynia się do budowania zrównoważonego i transparentnego handlu i produkcji.

Oczywiście masowe wdrożenie tej technologii do globalnych łańcuchów dostaw jest ciągle kwestią przyszłości, ale przykład Golden State Foods pokazuje, że potrzebna technologia jest już dostępna. Teraz wszystko zależy od producentów i firm logistycznych, które muszą podjąć decyzję o wdrożeniu tej technologii.

Jeśli zależy ci na usprawnieniu logistyki w twojej firmie, Way2Send to platforma, która pomoże ci we wszystkich aspektach tej części twojego biznesu – od magazynowania produktów, przez przygotowywanie ich do wysyłki, aż po wysyłkę i zwroty – wszystko w ramach jednej platformy online, która zawiera wszystkie potrzebne funkcje.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na darmowe spotkanie z naszym zespołem!

Gotowi na współpracę?
W Way2Send dostosowujemy się do Twoich potrzeb i procesów, dzięki czemu Twoja codzienna praca staje się zautomatyzowana, zoptymalizowana i bez błędów.
ZACZYNAMY?

KONTAKT

Way2Send Sp. z o.o.
ul. Bernardyńska 16a/U1
02-904 Warszawa
NIP: 9182162309
Regon: 061622330
KRS: 0000485721
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram