Zastanawiasz się nad otwarciem sklepu internetowego (lub nawet właśnie założyłeś/aś taki sklep), ale powstrzymuje Cię jedno powracające pytanie – czy i jak zdobędziesz klientów? I właśnie o tym chcemy porozmawiać w tym wpisie. Tak naprawdę na start, potrzebujesz tylko trzech strategii marketingowych, które Ci w tym pomogą. Jakie to strategie?
„Jak zdobyć klientów?” to chyba najważniejsze pytanie, jaki może zadać sobie przyszły/początkujący przedsiębiorca. Bez klientów nie ma sprzedaży, nie ma zarobku, nie ma firmy. Jeśli zatem nosisz się z zamiarem stworzenia nowego sklepu internetowego, po prostu musisz znać odpowiedź na to pytanie.
Duża konkurencja w e-commerce – szansa czy przeszkoda?
Tak naprawdę duża konkurencja to i dobra i zła wiadomość. Dobra, ponieważ to znaczy, że wchodzisz na atrakcyjny i bardzo aktywny rynek. Z zeszłorocznego raportu firmy Gemius wynika, że odsetek internautów, którzy choć raz kupili coś w sieci wynosi prawie 80% - są to miliony osób, które są Twoimi potencjalnymi klientami!
Z drugiej strony na polskim rynku funkcjonuje ponad 60 tysięcy e-sklepów, co oznacza, że klienci mają wręcz nieograniczony wybór. To z kolei oznacza, że bez dobrego marketingu się nie obejdzie. I właśnie na działaniach marketingowych skupiają się trzy strategie, które zaraz poznasz.
Strategia 1: Reklama w Google
Twój sklep musi być widoczny w wyszukiwarce, bo często to właśnie tutaj klienci rozpoczynają poszukiwania produktów, które ich interesują. Google doskonale rozumie potencjał, jaki tkwi w tej wyszukiwarce i dlatego ich oferta dla sklepów internetowych jest naprawdę szeroka.
Oto, co masz do swojej dyspozycji:
Ten screen został zrobiony bezpośrednio z głównej strony z wynikami w Google (nie z zakładki Google Shopping), co oznacza, że możesz reklamować się na głównej stronie z wynikami na odpowiednie zapytania produktowe (np. laptop gamingowy, tak jak w naszym przykładzie). Wszystkie ogłoszenia, które widzisz na powyższym screenie są promowane. Wykupienie reklamy w Google Shopping może szybko zwiększyć widoczność Twoich produktów!
Oprócz tego, Google oferuje też tzw. reklamy Performance Max. Są to reklamy, które możesz kierować do całego ekosystemu Google, nie tylko wyszukiwarki. Reklamy Performance Max działają w:
Te reklamy także mogą znacznie zwiększyć widoczność Twojej oferty!
JAK TO DZIAŁA?
Tak jak większość usług reklamowych Google, GSA rozliczane są w modelu CPC (cost-per-click), czyli płatność za każde kliknięcie reklamy. W skrócie Twoje reklamy biorą udział w aukcjach z innymi reklamodawcami. Im większa jest Twoja możliwa stawka CPC, tym lepsza będzie widoczność Twojej reklamy.
DOBRZE SIĘ PRZYGOTUJ
Opcji jest wiele, ale wszystkie reklamy w Google łączy jedno – nie są łatwe, szczególnie dla początkujących. Mnogość opcji i duża konkurencja mogą sprawić, że poczujesz się tym wszystkim przytłoczony, a Twoje działania nie będą tak skuteczne, jak mogłyby być.
Jeśli zatem nigdy nie promowałeś firmy w Google, warto rozważyć profesjonalną pomoc agencji lub freelancera, który się w tym specjalizuje.
Strategia 2: Reklama w Facebooku i na Instagramie
Siła Facebooka i Instagrama tkwi w tym, że te media doskonale znają swoich użytkowników. Facebook wie o nas prawie wszystko i skrzętnie wykorzystuje tę wiedzę do skutecznej reklamy. Facebookiem i Instagramem warto się zainteresować szczególnie wtedy, gdy kierujesz swoją ofertę do konkretnych grup odbiorców (np. narciarzy, ogrodników lub rodziców z małymi dziećmi).
Facebook pozwoli Ci targetować reklamy do osób w określonej lokalizacji, o określonych parametrach i zainteresowaniach. Dobre ustawienie grupy docelowej to połowa sukcesu!
A jak to wygląda w przypadku Instagrama? To bardzo wizualne medium, więc tutaj przede wszystkim liczą się piękne zdjęcia i nagrania video pokazujące Ciebie (zaraz o tym powiemy więcej) i Twoją ofertę. Ponieważ Facebook i Instagram są własnością tej samej firmy – Meta – reklamy na obie te platformy możesz tworzyć i zarządzać nimi z poziomu managera reklam na Facebooku.
Klucz do sukcesu na Facebooku to:
Podobnie, jak w przypadku Google, Meta oferuje całą masę opcji a o sukcesie Twojej reklamy decyduje wiele czynników. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z marketingiem internetowym albo dobrze się przygotuj, albo poproś o pomoc w zarządzaniu Twoim kontem reklamowym. Nieodpowiednie ustawienia lub brak potrzebnych funkcji (np. mierzenie konwersji) może spowodować, że stracisz tylko swój budżet reklamowy, a wyniki sprzedażowe nie będą satysfakcjonujące.
Strategia 3: Zbuduj społeczność wokół swojego e-sklepu
W dzisiejszych czasach kupujemy przede wszystkim od osób, które znamy i którym ufamy. Jeśli uda Ci się zbudować społeczność osób zainteresowanych Twoimi towarami, znacznie łatwiej będzie Ci sprzedawać dużo produktów, czasami nawet BEZ działań marketingowych!
Oczywiście droga do zbudowania silnej i dużej społeczności nie jest prosta, ale nie jest to niemożliwe. Musisz mieć przede wszystkim dobry pomysł na swoją społeczność i swoją markę (może to być marka sklepu, a może być Twoja marka osobista – to często jeszcze lepsze rozwiązanie) i też sposób, żeby przykuć uwagę i się wyróżnić.
Markę osobistą warto budować przede wszystkim na Instagramie, bo to właśnie tutaj możesz pokazać siebie i swoją pracę i tym samym przybliżyć się do swoich klientów. Dowiedz się więcej, jak możesz zbudować dobrą markę osobistą w social mediach – znajdziesz książki, artykuły i kursy, które tego uczą. Zdecydowanie warto spróbować! Dlaczego?
W polskim świecie e-commerce znajdziesz wiele przykładów osób, które dzięki silnej marce osobistej sprzedały swoje produkty (cyfrowe lub fizyczne) za setki tysięcy lub wręcz miliony złotych. Najlepszym przykładem jest Michał Szafrański (blog Jak Oszczędzać Pieniądze), który sprzedał tyle egzemplarzy swoich książek, że w ciągu około roku przyniosło mu to siedmiocyfrowy zarobek.
Oczywiście nie mówimy tutaj, że to jest norma, wystarczy powrzucać trochę postów na Instagrama i klienci zaczną sami przychodzić. To w żadnym razie nie jest takie proste, ale z dobrym pomysłem, dobrą strategią i jeszcze lepszym wykonaniem, prawdopodobnie uda Ci się za jakiś czas zbudować silną markę osobistą i zaangażowaną społeczność wokół niej. A gdy uda Ci się osiągnąć taki etap, nigdy nie będziesz już narzekać na poziom sprzedaży w swoim e-sklepie.
Podsumowanie
Chcesz szybko wypromować sklep internetowy? Postaw na reklamę i widoczność w Google, na Facebooku i na Instagramie. To trzy najważniejsze miejsca dla Twojego biznesu internetowego. Równolegle, jak najszybciej zacznij budować markę osobistą, która pozwoli Ci stworzyć społeczność wokół swojej firmy. Tak można – w jednym akapicie – streścić skuteczny marketing dla sklepu internetowego.
Sklep internetowy to jednak nie tylko marketing; to także sprawna realizacja zamówień. Jeśli nie chcesz utonąć w oceanie zamówień, klientów i faktur, mamy dla Ciebie propozycję – wypróbuj Way2Send. Nasz system ułatwi Ci zarządzanie Twoim e-sklepem i przyspieszy procesy związane z przygotowywaniem i obsługą zamówień. Da Ci to więcej czasu, który będziesz mógł przeznaczyć na marketing i rozwój biznesu!