Jakie się różnice pomiędzy WMS a ERP?

WMS to skrót od ang. Warehouse Management System. Upraszczając, możemy przyjąć, że służy do zarządzania łańcuchem dostaw, magazynowania, realizacji zamówień i przemieszczania zapasów w obrębie magazynu. Umożliwia rejestrowanie każdej pozycji magazynowej: od odbioru, kompletacji, pakowania do wysyłki. Rozbudowany system WMS powinien informować, gdzie znajdują się zapasy w czasie rzeczywistym i umożliwiać zaawansowane działania magazynowe, takie jak cross-docking. Tego typu systemy są rozwiązaniami „samodzielnymi”, co oznacza, że użytkownik potrzebuje innego oprogramowania wspierającego dla pozostałych obszarów zarządzania przedsiębiorstwem.  


System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) służy do planowania zasobów całego przedsiębiorstwa oraz automatyzuje pracę we wszystkich działach organizacji, takich jak: finanse, księgowość, zakupy, zarządzanie zapasami czy relacjami z klientami. Przyspiesza wymianę informacji i usprawnia komunikację, przyczyniając się do poprawy obsługi klienta, jej jakości i skracania czasu realizacji zamówień. Umożliwia większą kontrolę nad procesami. Modułowa budowa systemów ERP zapewnia wsparcie dla odpowiednich obszarów i procesów biznesowych firm z różnych branż, dlatego taki system znajduje zastosowanie zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, jak i usługowych. Oprogramowanie ERP ułatwia przepływ informacji między wszystkimi obszarami funkcjonalnymi. Tego typu system to zintegrowane rozwiązanie typu „wszystko w jednym”.


Główną różnicą między WMS a ERP jest to, że systemy WMS oferują optymalizację na podstawie informacji w czasie rzeczywistym. Ta cecha umożliwia dostawcom systemów rozbudowę o wiele ciekawych funkcji, takich jak:

* raporty wydajności pracowników;

* kompletacja pick to light, put to light, voice picking, Pick by Vision,

cross-docking;

* funkcje uniemożliwiające składowanie w tych samych lokalizacjach towarów, które nie powinny być przechowywane w pobliżu.

ERP najlepiej natomiast nadają się do środowisk liniowych z operacjami chronologicznymi i z ograniczoną liczbą wyjątków i odstępstw, czyli do
systemów finansowych, zarządzania klientami, zamówieniami. Nowoczesne systemy ERP, oprócz dotychczasowych funkcjonalności – planowania sprzedaży,

harmonogramów etapów procesu produkcyjnego i definiowania priorytetów,

planowania zapotrzebowania materiałowego i zdolności produkcyjnych,

zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, kosztami, finansami, umożliwiają obecnie:

*zarządzanie kontaktami z klientem (CRM);

*wykonywanie analiz typu Business Intelligence;

* zaawansowane planowanie i harmonogramowanie APS (Advanced Planning and Scheduling). 

Potrzebujesz pomocy?

Prowadzisz własny magazyn, duży sklep, zastanawiasz się nad otworzeniem własnego e-commerce? Wypełnij poniższy formularz. Doradzimy, podpowiemy jak optymalnie zorganizować wszystkie procesy.
Way2Send