Czym jest API i jakie daje możliwości?


To skrót od ang. Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji. Interfejsy API służą do łączenia aplikacji, są czymś w rodzaju pośrednika, pozwalającego programistom na budowanie nowych interakcji pomiędzy różnymi aplikacjami, w celu wykonywania przez nie określonej funkcji. 

Z czego składa się API?

  • procedur – które odnoszą się do konkretnych zadań lub funkcji wykonywanych przez aplikacje (np. kurierzy dostarczają API dla programistów, dzięki któremu można zarejestrować przesyłkę oraz pobrać etykietę);
  • protokołów – formatów, używanych do wymiany danych pomiędzy aplikacjami;
  • narzędzi – można je porównać do segmentów, z których tworzone są nowe programy. 

Sama idea API nie jest wcale nowa, ale ostatnio rozwiązania te zyskały na popularności na skutek rozwoju technologii umożliwiających zdalną komunikację, czyli głównie Internetowi. Dzięki API różne aplikacje mogą współdziałać ze sobą, a co za tym idzie przedsiębiorstwa mogą integrować swoje systemy z usługami firm trzecich i nie muszą kodować własnych rozwiązań od podstaw.

Od strony technicznej API to kod, który kontroluje wszystkie punkty dostępowe aplikacji lub serwera. Do serwerów tych można wysłać zewnętrzne żądanie, które API obsługuje jako tłumacz. To właśnie interfejs przesyła zapytania do aplikacji oraz pozwala odesłać jej informację zwrotną.

API odgrywa ważną rolę w nowoczesnej infrastrukturze internetowej, która jest rozproszonymi systemami działającymi w tym samym czasie. Wszystkie one muszą być w stanie szybko wymieniać informacje. Bez API użytkownicy musieliby stale żonglować między różnymi aplikacjami i obsługiwać je ręcznie.

Najważniejsze korzyści API: 

  • automatyzacja – nie musisz wszystkiego robić sam. API wyręczy cię z wielu zadań, dzięki czemu możesz przeznaczyć zyskane w ten sposób zasoby na inne kwestie związane z funkcjonowaniem firmy (np. Way2Send łączy platformy sprzedażowe w celu pobierania zamówień oraz kurierów, by nadawać paczki z zamówieniem do konkretnego odbiorcy); 
  • zapobieganie oszustwom – API mogą mieć różne poziomy bezpieczeństwa, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że tylko upoważniony personel ma dostęp do danych wygenerowanych przy jego użyciu.

Bądź na czasie – dzięki Internetowi wiele branż rozwija się błyskawicznie. Ważne jest, aby Twoja firma również z biegiem czasu ewoluowała. Jeśli posiadasz sklep internetowy, warto zintegrować go z aplikacjami, którym Twoi klienci już ufają. Możesz np. dodać funkcję logowania za pomocą Facebooka. Większość Twoich klientów zapewne ma konto na tej platformie społecznościowej, dzięki czemu mogą szybko stworzyć swój profil u Ciebie. 

Potrzebujesz pomocy?

Prowadzisz własny magazyn, duży sklep, zastanawiasz się nad otworzeniem własnego e-commerce? Wypełnij poniższy formularz. Doradzimy, podpowiemy jak optymalnie zorganizować wszystkie procesy.
Way2Send